Göç yasasında değişiklik: Artan İlgi Almanya’ya Çekiyor!

featured

Almanya’da 1 Mart 2020’de yürürlüğe giren Nitelikli İşgücü Göçü Yasası, pandemi nedeniyle çeşitli sorunlar yaşansa da, 18 Kasım 2023 itibariyle yeni düzenlemelerle güncellendi. Bu düzenlemeler, özellikle teknoloji sektöründe olmak üzere birçok nitelikli meslek sahibi kişi için Almanya’ya göçü kolaylaştırıyor. Bu değişiklikler, birçok kişi için Almanya’da çalışma umudu yaratmış durumda.

Türkiye’den Almanya’ya ilk işçi göçü 1961’de başladığından beri, sanayi ülkesi Almanya’ya olan ilgi hiç azalmadı. Geçtiğimiz ay güncellenen Nitelikli İş Gücü Göçü Yasası, Almanya’da çalışmak isteyen birçok kişi için umut kaynağı oldu.

Almanya odaklı yurtdışı iş ve meslek danışmanlık hizmeti sunan LingoZet’in Kurucusu Zehra Şentürk Yavuz’a göre, yasa bazı kolaylıklar sağlasa da, Almanya’ya göç etmek için belirlenen kriterlere uyum sağlamak hala önemli.

LingoZet Kurucusu Zehra Şentürk Yavuz, değişen göç yasası hakkında değerlendirmelerde bulunarak şunları söyledi: “Geçtiğimiz ay güncellenen Nitelikli İş Gücü Göçü Yasası, göç etmek isteyenleri heyecanlandırdı. Ancak Almanya’da çalışmak isteyen nitelikli bir kişi için en mantıklı hareket, süreci koşullara uygun olarak ilerletmek amacıyla danışmanlık hizmeti almak. Çünkü herkesin Almanya’ya gidebileceği bir yaklaşım iyi niyetli değil. Yabancı dil becerileriniz, yaşınız, mesleki yeterliliğiniz ve diplomalarınız gibi faktörler, Almanya’da yaşamınızı sürdürebilmeniz için önemli etkenler arasında yer alıyor.”

“Sadece İngilizce yeterli değil, Almanca da önemli”

Zehra Şentürk Yavuz, “Almanya’da çalışmak isteyen bir kişi, başlangıç seviyesinde bile Almanca bilmelidir. Teknoloji tabanlı bazı mesleklerde iyi seviyede İngilizce bilmek yeterli olabilir, ancak hem Almanya’daki şirketler tarafından tercih edilmek hem de günlük yaşamda zorluklarla karşılaşmamak için dil becerilerini geliştirmek önemlidir” dedi.

“Göç yasasındaki değişiklikleri doğru anlamak önemli”

Zehra Şentürk Yavuz, “Nitelikli İş Gücü Göç Yasası’nı doğru anlamak, zaman ve maddi kaynak israfını önleyecektir” diyerek, “Yeni düzenlemeler, 18 Kasım 2023 itibarıyla AB Mavi Kart başvurularındaki gelir sınırını düşürüyor. Bu sayede, gelir sınırı işe yeni başlayanlar için daha ulaşılabilir hale geliyor. Ayrıca ihtiyaç duyulan meslek gruplarının kapsamı genişletiliyor ve kolaylık sağlanıyor. Böylece çeşitli sektörlerde nitelikli çalışanların Almanya’da istihdam edilme olasılığı artıyor. Mart 2024’ten sonra yasa değişikliğinde ikinci aşama başlayacak ve son olarak Haziran 2024 itibariyle puan sistemine dayalı “Fırsat Kart” uygulamasının yürürlüğe girmesi bekleniyor” şeklinde konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
1
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Göç yasasında değişiklik: Artan İlgi Almanya’ya Çekiyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Marketing ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!